Inauguracja Centrum Oceny Skutków Regulacji

W dniu 31 maja 2022 r. uroczyście zainaugurowaliśmy działalność Centrum Oceny Skutków Regulacji na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Swoją obecnością zaszczycili nas przedstawiciele organów władzy publicznej, w tym Rzecznik Praw Obywatelskich prof. ucz. dr hab. Marcin Wiącek, Rzecznik Finansowy dr Bohdan Pretkiel, przedstawiciel Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców Dyrektor Generalny w Biurze Rzecznika MiŚP dr Marek Woch oraz reprezentujący Grantodawcę dr Tomasz Rzymkowski – sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki. Mieliśmy przyjemność gościć także naukowców Uniwersytetu Warszawskiego na czele z Prorektorem UW prof. ucz. dr hab. Sławomirem Żółtkiem oraz przedstawicieli organizacji gospodarczych i społecznych.

Eksperci Centrum: dr hab. Krzysztof Koźmiński, dr hab. Krzysztof Szczucki i dr Michał Jabłoński przedstawili zgromadzonym założenia projektu, stanowiącego odpowiedź na liczne problemy i niedoskonałości krajowego procesu tworzenia prawa.

Głos zabrali również goście, przedstawiciele władz państwowych i uniwersyteckich. W ich słowach silnie wybrzmiewało poparcie dla założeń projektu i nadzieja, że COSR stanie się „mostem” pomiędzy nauką a polityką, który w znaczący sposób poprawi jakość polskiej legislacji oraz wzmocni, poprzez zaangażowanie ekspertów oraz udoskonalenie procedur analitycznych, ocenę skutków regulacji.

Przedstawione zostały także plany oraz harmonogram prac Centrum w najbliższych miesiącach.

Podczas uroczystości symbolicznie rozpoczęliśmy również proces formowania interdyscyplinarnych grup eksperckich, które opracowywać będą ekspertyzy poświęcone założeniom legislacyjnym, projektom aktów normatywnych, koncepcjom regulacji oraz programom reform, a także promować zastosowanie ekonomicznej analizy prawa oraz analizy behawioralnej. W skład tych grup wchodzą naukowcy Uniwersytetu Warszawskiego, a wielu z nich brało udział w uroczystej inauguracji Centrum.